ПРИВАТНИМ КЛІЄНТАМ

Зелений тариф – спеціальний тариф, за яким держава, в особі державного підприємства «Енергоринок», купує у підприємств різних форм власності та фізичних осіб електричну енергію, вироблену з використанням поновлюваних джерел енергії – сонця, вітру, біомаси, а також води (малих ГЕС).
Ціль введення зеленого тарифу – стимулювання розвитку нових видів енергетичних ресурсів, залучення інвестицій у технології використання поновлюваних джерел енергії.
В Україні «зелені» тарифи на електроенергію, вироблені з використанням різних поновлюваних джерел енергії, прийняті на законодавчому рівні, в 2009р., І діють до 2030-го року з подальшим подовженням.

Ставки «зеленого тарифу»
для приватних домогосподарств:

Постанова № 1609 від 29.12.2017 Про встановлення «зелених» тарифів на електричну енергію для приватних домогосподарств: З енергії сонячного випромінювання об’єктами електроенергетики, величина встановленої потужності яких не перевищує 30 кВт, та які введені в експлуатацію:

 • з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2019 року – 587,05 коп/кВт·год (без ПДВ);
 • з 01 січня 2020 року по 31 грудня 2024 року – 527,65 коп/кВт·год (без ПДВ);
 • з 01 січня 2025 року по 31 грудня 2029 року – 469,99 коп/кВт·год (без ПДВ).


Для отримання «зеленого» тарифу необхідно виконати 7 кроків:

1

Оцінка об’єкту на можливість монтажу сонячних панелей, пошук оптимальної конфігурації та місця розташування:

 • панелі не повинні бути затінені в найпродуктивнішу пору дня, з 11 до 16 годин;
 • СЕС потужністю 10 кВт займає щонайменше 60 кв.метрів;
 • сонячні панелі повинні бути повернуті на Південь з кутом нахилу 30 – 35 градусів. (Допускається відхилення до 40градусів на схід чи захід, з невеликим падінням продуктивності.)
 • установку можна ділити на дві або три площини (кола) з різною орієнтацією, залежить від параметрів інвертора.

2

Перевірка виділеної потужності для приватного домогосподарства:

 • згідно договору з РЕМом для кожного домогосподарства виділена певна потужність електромережі. Зазвичай це 5 кВт. Але якщо ви, наприклад, бажаєте встановити СЕС на 10 кВт, вам потрібно цей ліміт збільшити.
 • щоб збільшити виділену потужність для домогосподарства, потрібно звернутися в місцевий РЕМ, з собою потрібно взяти паспорт та свідоцтво права власності на будинок
 • ставки плати за стандартне приєднання електроустановок до електричних мереж для міст без ПДВ, тис. грн/1 кВт – трифазне приєднання – 1,32; однофазне приєднання — 0,76;
 • ставки плати за стандартне приєднання електроустановок до електричних мереж сільської місцевості без ПДВ, тис. грн/1 кВт – трифазне приєднання – 1,05; однофазне приєднання — 0,61;
 • цю послугу РЕМ повинен надати протягом 15 робочих днів.

3

Вибір обладнання:

 • для встановлення СЕС на 10 кВт потрібно: 36 – 40 сонячних панелей потужністю 250 – 280 Вт. Відповідно, можна й іншу кількість, але їхня сумарна потужність не повинна перевищувати дозволену потужність по DC входу інвертора.
 • вибір сонячних панелей:
  найпоширенішими є кремнієві монокристалічні та полікристалічні фотоелементи. Монокристали продуктивніші, довговічніші але дорожчі. Зважаючи на час експлуатації станції варто мислити стратегічно.
  виробників є багато, починаючи від невідомих китайських до якісних брендів-виробників з Європи, Японії, США. Найдешевші китайські купувати ризиковано – можуть швидко деградувати. Оптимальне співвідношення ціна/якість – це «якісний Китай»;
 • вибір інвертора. Панелі виробляють постійну напругу, а нам потрібно змінну, ще й якісну, стандартизовану. Для цього потрібен інвертор певної потужності, він здійснює потрібне перетворення:
  Інвертори поділяються на три типи: мережеві, автономні та гібридні, які поєднують властивості мережевих та автономних.
  – Мережеві працюють тільки на генерацію в діючу мережу (чого достатньо для побудови СЕС під “зелений тариф”.
  – Автономні поєднують роботу від різних джерел живлення (сонячні, вітрові установки, акумуляторні батареї). Дані інвертори не мають можливості генерації в мережу, вони нам не підходять.
  – Гібридні поєднують властивості перших двох типів, дозволяють побудувати автономну безперебійну систему живлення з можливістю генерації в мережу, але відчутно дорожчі. Вибирати тип інвертора варто з поставлених цілей.
  із виробниками інверторів ситуація така ж, як і з панелями. Оскільки інвертор – це високотехнологічна та дорога річ, то варто купувати вироби перевірених виробників.
 • вибір автоматики: автоматика встановлюється в коло змінного та постійного струму. Вона є уніфікованою та представлена багатьма виробниками. Деякі виробники інверторів пропонують свою власну систему автоматики захисту.
 • вибір системи кріплень: в залежності від типу покриття даху чи конструкції вибирається система кріплень панелей. Найважливішим місцем системи кріплень є контакт з поверхнею даху, де неприпустимі протікання. Маса панелей приблизно 20кг. Системне кріплення 100-200 кг. Тобто в сумі до 1000кг. Ця маса є рівномірно розподіленою, тому на правильно розрахований та збудований дах — це не є велике навантаження в порівнянні, наприклад, зі сніговими навантаженнями.

4

Монтаж та пробний запуск:

 • Монтаж – це найважчий та найвідповідальніший момент, цим повинен займатися тільки спеціаліст. Здебільшого монтажні роботи проводяться на висоті, що вже становить небезпеку. На етапі електричних підключень коло постійного струму знаходиться під напругою до 900В. З ними потрібно вміти поводитись. Цим має займатись спеціаліст, для дилетанта це небезпечно, якщо зробить щось не так.
 • Треба прораховувати схему з’єднання панелей. Кількість кіл, панелей в них та спосіб з’єднання паралельний, послідовний, зважаючи на параметри інвертора. Усі монтажні роботи виконуються згідно рекомендацій виробників обладнання.
 • Більшість сучасних інверторів мають достатньо широке та гнучке меню налаштувань. В усіх пунктах якого потрібно розбиратись.
 • Інвертори також мають можливість віддаленого доступу до сервісного меню та моніторингу роботи пристрою, звичайно при наявності мережі Інтернет.
 • Після усіх монтажних робіт можна зробити нетривалий пробний пуск, тому що типові лічильники генерацію рахують як споживання.

5

Заява в РЕМ про підключення СЕС:

 • Тепер можна сміливо подавати заяву на підключення СЕС в місцевий РЕМ. У РЕМі є зразок заяви, який слід заповнити.

6

Отримання ОТЗ (організаційно технічні заходи):

 • По факту заяви РЕМ має видати ОТЗ, які виконують або вони самі, або їхні підрядні організації, а заявник лише оплачує обладнання (двонаправлений лічильник, модем та послугу монтажу) – приблизно 6-8 тис.грн. На даному етапі проблем не повинно виникати, хіба що неготовність деяких РЕМів чи ОблЕнерго надавати невідому поки що їм послугу.

7

Складання договору купівлі-продажу між Обленерго та власником приватного домогосподарства:

 • Після виконання ОТЗ можна підписувати договір купівлі-продажу електроенергії. Він підписується між Обленерго та власником приватного домогосподарства. Як правило, представник ОблЕнерго приїжджає на об’єкт, оглядає СЕС та підписує договір. В договорі потрібно вказати реквізити для отримання коштів, тому про це треба заздалегідь подбати. Банк, на рахунок якого ви будете отримувати гроші, можете вибирати самостійно. ОблЕнерго не ставить вимог. В договорі зазначаються терміни та спосіб оплати.

Відповіді на основні питання по порядку продажу, обліку та розрахунків за сонячну енергію за зеленим тарифом:

1. Приватні домогосподарства мають право продавати надлишок не використаною для власних потреб сонячної енергії, яка тарифікується за спеціальним зеленим тарифом;
2. Відповідно до Закону про зелений тариф фізична особа продає тільки різницю між виробленої і спожитої домогосподарством електроенергією, за підсумком місяця;
3. Розрахунковим періодом, за який ведеться облік виробленої сонячною установкою і спожитої домогосподарством енергії, є календарний місяць;
4. Облік електроенергії, згенерованої в зовнішню мережу сонячною установкою, а так само електроенергії, спожитої домогосподарством, ведеться за допомогою двонаправленого електролічильника підключеного до системи АСКОЕ через GSM-канал або дротове підключення. Придбання такого лічильника покладається на власника домогосподарства, забезпечення каналу передачі даних – на Обленерго;
5. За результатами показань електролічильника, отриманих на АСКОЕ, в Обленерго оформляється акт приймання-передачі енергії, обчисленою відповідно до Закону про зелений тариф, на підставі якого власнику домогосподарства, обладнаного сонячними батареями, нараховуються виплати;
6. Виплати за сонячну енергію за зеленим тарифом зараховуються на банківський рахунок власника домогосподарства. Банківський рахунок можна відкрити в будь-якому зручному домовласникові банку;
7. Із зарахованих грошових коштів за сонячну енергію утримується податок на прибуток фізичних осіб.
8. Для отримання виплат за сонячну енергію за зеленим тарифом не потрібно оформляти приватного підприємця або іншу форму підприємства для ведення бізнесу. Ліцензія, інші форми дозволів для продажу сонячної енергії від домогосподарства також не потрібні;
9. Для оформлення зеленого тарифу в Обленерго подається мінімальний пакет документів. Не потрібно отримувати ні технічних умов, ні оформляти проект. Можна навіть самостійно змонтувати все обладнання – сонячні панелі, сонячний інвертор. Головне, щоб вони були сертифіковані в Україні;
10. Середній термін оформлення зеленого тарифу, разом із заміною лічильника – до 2 місяців.
11. Якщо за підсумком місяця виробництво енергії від сонячної установки перевищує споживання домогосподарством електроенергії від мережі, то за мережеву енергію власник не платить (навпаки, власнику домогосподарства нараховуються виплати по «зеленому» тарифу). Якщо генерація енергії від сонячної установки за підсумком місяця менше, ніж споживання домогосподарства, то оплата за спожиту від мережі електроенергію буде в розмірі різниці між спожитої домогосподарством і виробленої установкою величиною. Тобто, сонячні установки з оформленим зеленим тарифом завжди дозволяють максимально економити електроенергію;
12. Максимальна дозволена потужність сонячної установки для продажу сонячної енергії за зеленим тарифом від приватних домогосподарств – 30 кВт, але не більше, ніж виділена на домогосподарство для користування електроенергією. Якщо виділена на будинок електрична потужність маленька (кілька кВт), а сонячну установку хочеться потужніше, то необхідно переоформити договір на користування електроенергією і домогтися виділення більшої потужності;
13. Потужність сонячної установки для продажу енергії за зеленим тарифом визначається вихідною потужністю сонячного інвертора по змінному струмі;
14. Сонячні батареї для системи, розрахованої під продаж сонячної енергії за зеленим тарифом, можна монтувати на дахах і фасадах будинку і господарських будівель, зазначених на плані домогосподарства;
15. Сонячні установки для продажу електроенергії за зеленим тарифом зазвичай будуються по без акумуляторній схемі, і коли зовнішня електромережа, куди вони постачають сонячну енергію, з якоїсь причини пропадає, такі сонячні установки припиняють свою роботу до відновлення мережі. Але так само можливе будівництво гібридних сонячних установок, з акумуляторними батареями. У разі зникнення зовнішньої мережі, вони зможуть продовжувати свою роботу, поставляючи електроенергію виділеної групі споживачів в домогосподарстві.

БАЖАЄТЕ ОФОРМИТИ ЗЕЛЕНИЙ ТАРИФ?

КОНСУЛЬТАЦІЯ
 
Scroll Up